Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Informácie o obci

letecký pohľad Branč.jpg     Kataster obce Branč sa nachádza na juhu okresu Nitra, ktorý v rámci Nitrianskeho kraja je situovaný v jeho severozápadnej časti.

Rozloha katastra Branča je 1381 hektárov. Na severe hraničí s katastrom obce Ivánka pri Nitre, na západe s katastrami obcí Mojmírovce a Štefanovičová, na juhu s katastrom Veľký Kýr okres Nové Zámky a na východe s katastrálnym územím Veľký Cetín.

Najväčšia nadmorská výška je 175 metrov nad morom. Nachádza sa juhozápadne od obce na hranici s katastrami obce Štefanovičová a Veľký Kýr. Tento bod patrí do oddielu Nitrianska Pahorkatina. Tá v rámci oblasti Podunajská nížina patrí do subprovincie Malá dunajská kotlina. Najnižší bod katastra má výšku 129 metrov nad morom, nachádza sa juhovýchodne od obce pri hranici s okresom Nové Zámky.

Obec leží na hlavnom cestnom ťahu Nitra – Nové Zámky. Ide o cestu I. triedy č. 64, na ktorú sa v obci napája cesta III. triedy. Obcou prechádza aj železničná trať Nitra – Nové Zámky. Katastrálnym územím preteká rieka III. rádu – Stará Nitra.

Priemerné ročné teploty ukazujú, že Branč leží v regióne, ktorý patrí medzi najteplejšie oblasti Slovenskej republiky. Leto je pomerne dlhé, počas septembra teploty mierne klesajú a zima je tiež dlhá.

Celý kataster územia je intenzívne poľnohospodársky využívaný. Väčšina jeho pôdy patrí do 1. bonitnej triedy. Pôvodný rastlinný kryt v katastri Branča predstavovali lesné spoločenstvá. V katastri sa ťažia piesčité štrky a piesky.

Časť obce – vinohrady slúžia dlhé roky na pestovanie viniča. Miestni obyvatelia tu majú svoje chatky „hajloky“ s vínnymi pivnicami, v ktorých si dorábajú a skladujú víno.

 

Symboly obce
erb obce nový.gifErb obce Branč tvorí na zelenom štíte strieborná stojaca Panna Mária so strieborným Ježiškom vo vystretej ľavici zlatou korunou na hlave a zlatým žezlom v pravici, pred ňou kľačí strieborný anjel so zlatou ľaliou v pravici.

Vlajku obce Branč tvorí sedem pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej, bielej, zelenej, bielej, zelenej, bielej a žltej. Pruhy sú rovnakej šírky usporiadané pod sebou. Vlajka je ukončená tromi cípmi.

                   Pečať obce Branč je okrúhla. V strede je vyobrazený erb obce, okolo ktorého je kruh do umiestnený nápis (kruhopis) „Obec Branč“

 

Počet obyvateľov obce k 31.12.2018

Muži 1 089
Ženy 1 122
Spolu 2 211

Rozloha katastra obce je                                           1 381 ha
Orná pôda, chmelnice                                                   1 188 ha
Trvalé trávne porasty                                                         11 ha
Záhrady                                                                              42 ha
Zastavané plochy a nádvoria                                              63 ha
Stavebné pozemky                                                                2 ha
Ostatné plochy                                                                    11 ha
Nadmorská výška
Najväčšia meraná nadmorská výška je                             175 m n. m.
Najnižší meraný bod je na juhovýchode obce a má výšku 129 m n. m.

 

 

 

 

 


 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka